Mint Hermés, trismegistos a "háromszor nagy" Hermés, ő a varázslatnak legfőbb mestere, s ha valamit szinte valószínűtlenül jól zárunk el a külső világtól.
Hermés trismegistos : a középkori alkimisták szemében a legfőbb mitikus tekintély. De varázsvesszejét már a klasszikus elképzelés is ismerte, és sötétséget kedvelő, éjszakai természete is a varázslat körébe vonja alakját.
Hermes alapgondolatait a Tabula Smaragdina nevű írásában tette közzé, ami nevét a gondolatokat hordozó smaragdtábláról kapta.
Az Atlantiszi Smaragdtábla mágiája : Thot – vagy másik ismert nevén Hermes Trismegistos – atlantiszi mágus körülbelül Kr. e. 3600 ével jegyezte le a „smaragdtáblák” (Tabula Smaragdina) néven ismertté vált táblák sorait. Titkuk nem azért van titoknak nyilvánítva, mert nem olvashatja bárki, hanem mert tudásanyaguk - nyelvezete és képi világa miatt - csak a beavatott hermetikus mágusok számára válik nyilvánvalóvá. Sorozatunk csak megismertet a smaragdtáblákkal, de nem ad beavatást a hermetikus mágiába. A Beavatás folyamata hosszadalmas és egy egész életút során zajlik. Thot, vagy Hermes Trismegistos (nevezzük mostantól fogva az utóbbi néven) a mai tudásunk szerint atlantiszi örökséget birtokló pap király és mágus volt. Létezésére a történelem is sok bizonyosságot talált
Egyes feljegyzések szerint azért nevezik háromszor születettnek, vagy háromszor magasztosultnak, mert az egyiptomi születését követően még kétszer – tehát összesen háromszor – inkarnálódott. Az utolsó inkarnációban viselte a Hermész nevet. Más elméletek a világ minden síkján beavatott volt, s ez volt nevének oka. Ekkor mondhatta ő, vagy jegyezte le valamelyik tanítványa az alábbiakat: „Azért hívnak engem háromszorosan legnagyobb Hermésznek, mert birtokomban tartom a világfilozófia három részét.” Valamennyi ókori szerzõ megegyezik abban, hogy az alkémia egyiptomi eredetû, sõt, szent mûvészetnek nevezik. A szent jelzõnek kétféle oka is van: egyrészt az egyiptomi templomok szentélyeiben végezték a papok alkémista mûveleteiket, másrészt egyik istenüket, görögös nevén Hermes Trismegistost (egyiptomi nevén Thoth-ot) tartották az alkémia apjának. Innen ered az alkémiának még egy neve: hermetikus tudomány. (A hermetikus elzárás, ez a ma gyakran használt kifejezés onnan ered, hogy Hermes Trismegistosnak bûvös-titkos képességeket tulajdonítottak, többek között azt, hogy mágikus pecsétekkel el tudott zárni edényeket és kincseket; ezért ma hermetikusnak mondják az olyan elzárást, amely távol tartja a vizet, levegõt, baktériumokat stb.
A legenda szerint Atlantiszi mágusmester volt, aki tanítványaival Egyiptomba menekült Atlantisz pusztulásának idején, és ott meghonosította a mágiát, és az oktatást. Az egyiptomiak istenként tisztelték, egyiptomi neve Thot lett, bár a tiszteletére épített várost Hermeopolisznak hívták. A görögök róla mintázták Hermész istent, eléggé kézenfekvő egyezésekkel.
|