Forrázat A leggyakoribb művelet. A külön edényben elhelyezett füvet, fűkeveréket forró vízzel leforrázzuk, és néhány percig (lefedve) állni hagyjuk, majd átszűrjük. A teamaradékot kinyomkodjuk, és máris kész a forrázat. Cukorral, mézzel, citrommal tetszés szerint lehet ízesíteni. A módszer hátránya, hogy illóolajokat tartalmazó, illetve egyes hatóanyagokkal rendelkező füveknél nem ajánlott, mert a hő lebontja a drogot (növényi hatóanyag). Ezeknél a hideg kivonat készítése ajánlott.
Főzet Ott alkalmazzuk, ahol nehezebb kivonni a hatóanyagot. Ha kérget, gyökeret, fás anyagot tartalmazó keveréket akarunk főzni, ajánlatos előtte 1/2-1 órára beáztatni hideg vízbe, majd csak ezután főzni 5-10 percig. A teák tetszés szerint ízesíthetőek. Rendszerint éhgyomorra, vagy egy-két órával étkezés után célszerű a teákat elfogyasztani, mert így könnyebben felszívódik.
Tinktúra Növényi anyagok alkoholos kivonata. Elkészítése: a növényi alkotórészeket összevagdaljuk, felaprítjuk, porítjuk, és 96% -os, vagy vízzel felhígított 70% -os alkoholban, éteres alkoholban, borban áztatjuk. Az áztatás 10-30 C° -on történik. Rendszerint 6-8 nap alatt kioldódik a hatóanyag (szárított növények esetén ez hosszabb időt is igénybe vehet!). Egy vászonkendőn, tölcsérbe helyezett vattán átengedjük a folyadékot, és így megkapjuk a tiszta, átszűrt tinktúrát. Érdemes napfénytől védett helyen, hűvösben tartani. A tinktúra hosszú évekre tartósítja a növényi hatóanyagokat. Több tinktúra összekeverésével mixtúrát kapunk.
Hideg kivonat Az illóolajokat tartalmazó növényeket nem célszerű magas hőmérsékleten kezelni. Míg a főzetek és forrázatok alkalomszerűen készülnek (nem tarthatóak el néhány napnál tovább), a hideg kivonat jóval tovább alkalmas gyógykezelésre.
A következő növényeknél erősen ajánlott a hideg kivonat készítése: tavaszi hérics, narancslevél, zilizfélék, borbolyagyümölcs, kamillavirág, májfű, boróka, lestyángyökér, petrezselyem, rebarbara, aranyeső, gyermekláncfűgyökér, macskagyökér, fagyöngy.
Egy zárható üveget színültig megtöltünk a kívánt fűvel (lazán, nem kell tömöríteni!), és erre hidegen préselt olívaolajt töltünk, hogy elfedje kétujjnyira azt. Ezután lezárjuk, és két hétig állni hagyjuk a napon, vagy tűzhely közelében. Ezután átszűrjük. Ez a módszer majdnem mindegyik növénynél alkalmazható, csak az időtartam nyúlhat ki.
Kenőcs A gyógyfüveket felaprítjuk. Fél kiló zsírt (disznózsír) felforrósítunk, mintha sütni akarnánk. Ebbe keverjük bele a gyógynövényt (kb. 4 maréknyit), rövid ideig pirítjuk, közben kevergetjük, majd levesszük, lefedjük, és egy napig állni hagyjuk a hidegben. Másnap felmelegítjük, hogy folyékony legyen, és vászonkendőn átszűrjük egy üvegbe vagy tégelybe, amit célszerű lezárni. Hűvös helyen tárolandó.
|